Liverpul posle penala do Superkupa Evrope (VIDEO)

Liverpul je osvojio Superkup Evrope, pošto je u finalu pobedio Čelsi nakon boljeg izvođenja penala 5:4, jer je nakon dva poluvremne bilo 1:1, a posle produžetaka 2:2 i dakle nakon ukupnih 7:6 “Crveni” su trijumfovali protiv “Plavaca” na stadionu Bešiktaša “Vodafon Park” u Istanbulu.

Žiru je nakon asistencije Pulišića u 36. minutu positgao prvi gol na meču i Čelsi je vodio 1:0 na kraju prvog poluvremena. Liverpul je izjednačio u trećem minutu nastvka preko Manea i nakon dva odigrana poluvremena je bilo 1:1, a isti igrač i preokrenuo u 95. minutu, da bi Žoržinjo je sa penala izjendačio na 2:2. Svi izvođači su bili precizni do pete serije, kada je Salah je postigao gol za Liverpul, a udarac Ejbrahamov udarac je odbranio Adrijan.

Prvi ženski sudija koji je sudio meč nekog muškog finala, arbitarka Stefani Frapar iz Francuske nije dosudila penal nakon što je Kirstensen igrao rukom u šesnaestercu Čelsija posle pokušaja makazicama Sanea u četvrtom minutu, a četiri minuta kasnije Fabinjo je probao sa ivice šesnaesterca, ali nije najbolje odigrao. Pedro je u 11. minutu bio neprecizan, a minut kasnije Kristensen je spasao gol, pošto je izbacio loptu u korner. Salah je propustio priliku četiri minuta posle kada je utekao rivalima i stigao do pozicije da šutira iz šesnaesterca, ali je golman Čelsija odlično reagovao. Olivije Žiru je pokušao da pretrči Žoela Matipa 18. minutu, ali nije uspeo do kraja pošto je sa ivice šesnaesterca slabo šutirao. Nakon akcije kada Žiru proigrao Pedra u 22. minutu, krilni igrač je pogodio prečku. Žiru je zatim dva minuta kasnije probao makazicama, ali je njegov udarac bio neprecizan. Van Dajk je potom promašio nakon udarac glavom u 29. minutu posle kornera, kada je prebacio gol, a zatim minut kasnije je i Sane probao glavom posle kornera sa 11 metara. Adrijan i Gomes u osujetili Kovačića i Žirua dva minuta nakon isteka pola sata igre, kada je golman Liverpula sklonio loptu sa noge Kovačiću, a već u sledećem napadu je Gomes sprečio Žirua da stvori veću opasnost. Čelsi je poveo u 36. minutu, nakon kombinacije na sredini terena kad su akteri bili Žoržinjo, Kante, Pulišić, koji je zatim asistirao Žiruu, a on je savladao Adrijana. Arbitarka Frapar je poništila gol Pulišića u 40. minutu, pošto je američki reprezentativac bio u ofsajdu i rezutlatom 1:0 je okončano prvo poluvreme.

Trener Liverpula Jirgen Klop je u na početku drugog poluvremena zamenio Aleksa Okslejd-Čembrlena sa Robertom Firminom. Odlično je počeo drugi deo meča za “Redse” jer su u 48. minutu izjendačili, kada je Fabinjo ubacio loptu u šesnaesterac do Firmina, koji je prebacio do Manea, a on savaldao Kepu. Fabinjo je snažnim udarcem probao u petom minutu drugog dela sa 20 metara, ali nema promene reztulata. Žiru ne koristi priliku za “Plavce” u 51. minutu u sledećem napadu Mane asistira za Hendersona, kada se Čelsi odbranio. Vajnaldum je zamenio Milnera u 64. minutu, a minut kasnije je Pedro prošao po desnoj strani i dodao do Pulišića, koga je blokirao Gomez. Trener Čelsija Frenk Lampard je u 74. minutu izvršio dvostruku izmenu, kada je Žirua zamenio Tamiju Abraham, dok je Mejson Maunt ušao u igru umesto Kristijana Pulišića, a minut kasnije bila je gužva u šesnaestercu Čelsija, kada je posle kornera Vajnaldum dodao do Salaha koji je šutirao, ali je loptu zakačio neko od igrača Čelsija i to je pomoglo Kepi da reaguje, ali je na odbitak natrčao Van Dajk i lopta pogodila Kepu, da bi se odbila u prečku. Žuti karton je u 79. minutu dobio Aspilikueta, zbog faula nad Maneom. Mauntov gol u 83. minutu, koji je prošao iza leđa odbrane Liverpula, kada je savladao Adrijana je poništen nakon ofsajda. Kristensen je u 84. minutu izašao iz igre, a njega je zamenio Tomor, da bi posle minut i drugi kapiten dobio žuti karton, pošto je i Herdenson sankcionisan. Pomoćne arbitarke su nekoliko puta na meču kao i u 86. minutu kasno podigle zastavicu, a ovog puta je Mane bio u nedozvoljenoj poziciji. Nakon kornera Zuma je pokušao glavom, ali bez promene reztualta u 90. minutu, dok je Salah u drugom minutu sudijeke nadoknade vremena bio neprecizan i meč je nastavljen u produžecima.

Aleksander-Arnold je zamenio na početku prvog produžetka Robertsona, a dva minuta kasnije njegov pokušaj brani golman Čelsija. Liverpul je poveo u 95. minutu golom Manea, kada su “Redsi” oduzeli loptu rivalu, a Firmino dodao Maneu koji je precizan. Abraham je uspeo da stigne pre Adrijana do lopte u šesnaestercu, potom je i oboren i u 100. minutu je Žoržinjo sa jedanaesterca izjednačio na 2:2. Barklija je zamenio Kovačić u 101. minutu meča, a dva minuta kasanije Origija, Mane. Abraham je u 104. minutu nakon Pedrovog prodora po desnoj strani bio neprecizan, jer nije na najbolji način da je zahvatio loptu.

Žuti karton je u 107. minutu dobio Aleksander-Arnold, a pet minuta kasnije je snažnim udarcem probao Maunt, a fantastično odbranio Adrijana, da bi zatim nakon šuta Pedra, lopta završila pored gola. Maunt je pokušao u 118. minutu, ali je Adrijan odbranio i meč je odlučen nakon izvođenja jedanaesteraca.

Penali:
1. serija: Firmino je precizan za 1:0 za “Redse”, a Žoržinjo je izjendačio na 1:1;
2. serija: Fabinjo je siguran za 2:1 za Liverpul, a Barkli je takođe pogodio za 2:2;
3. serija: Origi je precizan iako je Kepa imao loptu na ruci 3:2 za “Redse”, a Maunt je izjendačio na 3:3;
4. serija: Arnold je kao i Origi pogodio gol mada je Kepa opet bio blizu za 4:3, a Emerson je po sredini gola bio precizan za 4:4;
5. serija: Salah je donosi novu prednost za Liverpul 5:4, a Ejbrahamu je Adijan odbranio penal i “Redsi” su trijumfovali.